Infolinia:
tel. (83) 343 87 82, kom. (0) 577 708 800

Jak obniżyć wysokość składki OC ?


W zakresie składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, głośno jest w prasie i w śród samych kierowców od wielu miesięcy. Już w 2016 r. mogliśmy zaobserwować wzrost cen o 46 %. W tym roku raczej nie zaobserwujemy spadku cen OC. Natomiast z pewnością zaobserwujemy ich podwyżki. Jest kilka sposobów na to, aby jednak obniżyć wysokość składki na OC. Jak dowiesz się w tym artykule poniżej.Przez wiele lat w Polsce trwa wojna cenowa, jeśli chodzi o ustalenie wysokości składek na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Niskie ceny OC były korzystne dla kierowców, ale ubezpieczyciele z roku na rok ponosili w związku z tym coraz większe straty. W końcu zostali wezwani przez Komisję nadzoru Finansowego do racjonalnego ustalenia wysokości składek aby polisy nie były sprzedawane ze stratą. Wysokość składki wzrasta także z powodu co raz wyższych wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań i zadośćuczynień w Polsce i za granicą. 

Poniżej przedstawiamy jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC


  •  Porównywanie ofert
Różnice pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą ubezpieczenia OC dla tego samego samochodu i ubezpieczającego go kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. W niektórych przypadkach będzie to dwukrotnie wyższa kwota najdroższego ubezpieczyciela względem firmy, która jest w stanie zaoferować klientowi najniższą składkę OC.

Warto zatem porównywać ceny ubezpieczeń OC i wybierać taką ofertę, która będzie najkorzystniejsza cenowo. Wszystkie polisy posiadają bowiem ten sam zakres ubezpieczenia i wysokość sum ubezpieczeniowych w OC, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.


  • Bezwypadkowość Kierowcy 
Zniżki na ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy pozwalają na obniżenie maksymalnie o 80 % podstawowej kwoty składki na taką polisę. 70 % zniżek oferuję Proama. W zdecydowanej większości przypadków firmy ubezpieczeniowe są w stanie zaoferować zniżki dla bezszkodowych kierowców w wysokości 60 %. Kierowca gromadzi je dzięki kolejnym latom jazdy bez spowodowania jakiejkolwiek szkody. Każda firma ubezpieczeniowa może mieć własne warunki naliczania zniżek. Na przykład za każdy rok bezszkodowej jazdy udzielać kierowcy kolejne 10 % zniżki na OC. 


  • Współwłaściciel Pojazdu
Z problemem wysokich cen ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zmagają się przede wszystkim młodzi kierowcy i Ci, którzy dopiero po raz pierwszy mają swój samochód. Dla osób w wieku do 2 6 roku życia wielu ubezpieczycieli przygotowało zwyżki ubezpieczeniowe, z uwagi na młody wiek i większe ryzyko spowodowania szkody z ubezpieczenia OC, która pociągnie za sobą konieczność wypłaty odszkodowania. 
W celu uniknięcia zwyżki i maksymalnego obniżenia wysokości składki na OC warto rozważyć możliwość dopisania w dowodzie rejestracyjnym pojazdu współwłaściciela, który posiada wysokie zniżki. Zostaną one wzięte pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki. 


  •  Wybór samochodu z niewielkim silnikiem
Na wysokość ceny ubezpieczenia OC wpływa również pojemność silnika pojazdu i jego moc. Samochody o dużej pojemności silnika, które mogą jeździć bardzo szybko, są automatycznie bardziej ryzykowne dla ubezpieczycieli niż te, które wyposażono w niskolitrażowy silnik. 


  • Wiek auta ma znaczenie 
Właściciele nowych lub kilkuletnich aut płacą za OC stosunkowo mniej niż posiadacze kilkunastoletnich samochodów. Wraz z wiekiem auta zwiększa się prawdopodobieństwo spowodowania kolizji ze względu na usterkę techniczną, dlatego ubezpieczyciel więcej ryzykuję je ubezpieczając. 
tanie ubezpieczenie OC nadal jest w zasięgu polskich kierowców, którzy porównują różne oferty ubezpieczeniowe przed podpisaniem umowy. Mają stosunkowo nowe samochody z niewielkim silnikiem oraz mogą pochwalić się bardzo dobrym przebiegiem historii ubezpieczeniowej.