Infolinia:
tel. (83) 343 87 82, kom. (0) 577 708 800

AXA wprowadza ubezpieczenie oparte na blockchainie ethereumAutomatyczna wypłata odszkodowania bez jakichkolwiek formalności – tak ma działać ubezpieczenie od opóźnienia lotu sprzedawane przez grupę AXA pod nazwą Fizzy. Szczegóły umowy zapisywane są w rozproszonym rejestrze transakcji ethereum.Fizzy startuje na ograniczoną skalę, ma być rynkowym testem tzw. ubezpieczeń parametrycznych. W takich produktach wypłata z góry określonej kwoty uzależniona jest od spełnienia się określonego warunku. Nie określa się wielkości straty klienta i nie przeprowadza procesu likwidacji szkody. Kwota świadczenia może jednak być powiązana z parametrem (np. kategorią sztormu, dobową sumą opadów na metr kwadratowy itp.)Konstrukcja Fizzy opiera się na automatycznym weryfikowaniu danych przewoźników. Dzięki sięgnięciu po publicznie dostępne dane o rozkładach lotów i rzeczywistych terminach startów i lądowań, klient nie musi składać żadnych dokumentów. Jeśli opóźnienie przekroczy 2 godziny, na rachunek posiadacza polisy trafiają pieniądze.

Klient, który chce się zabezpieczyć przed kłopotami w podróży, wypełnia prosty formularz zawierający numer biletu. Po zaakceptowaniu symulacji kosztu i wysokości wypłaty, ewentualnie zmianie parametrów, podaje się dane osobowe. Następnym krokiem jest opłacenie składki. Cały proces można przeprowadzić z poziomu smartfona, do 15 dni przed datą wylotu.Warunki polisy będą zapisane w łańcuchu bloków

Po zakupie dane polisy (cena, odszkodowanie, oczekiwany czas początku lotu itp.) zapisywane są w publicznym łańcuchu bloków ethereum. W ten sposób zmiana warunków produktu nie jest możliwa po zawarciu umowy – zapewnia to konstrukcja rozproszonego rejestru transakcji. „Nie prosimy Cię, żebyś ufał blockchainowi, robimy to raczej po to, żeby udowodnić, że proces jest godzien zaufania” – czytamy w FAQ przygotowanym przez AXA.

Na początek ochronę można kupić tylko na loty transatlantyckie do USA z lotniska Charlesa de Gaulle’a. W 2018 r., po okresie testów, ubezpieczenie ma być dostępne dla wszystkich powietrznych tras.

Ubezpieczenia parametryczne i technologia blockchain mogą okazać się fundamentem dla nowego rynku prostych, wyspecjalizowanych produktów zapewniających ochronę przed różnego rodzaju ryzykami. Przykładowo dane pochodzące ze stacji metereologicznych mogą pełnić rolę "wyzwalacza" wypłaty dla ubezpieczających się przed ulewnymi deszczami. Technologia leżąca u podstaw kryptowalut może służyć nie tylko do bezpiecznego uwiecznienia warunków transakcji, ale dzięki użyciu tzw. smart contracts, również do zainicjowania wypłaty w sposób w pełni automatyczny.