Infolinia:
tel. (83) 343 87 82, kom. (0) 577 708 800

Zobacz dlaczego warto zmienić ubezpieczyciela.Myślałeś, że będąc kilka lat z rzędu przy tym samym towarzystwie , jako stały klient kupujesz polisę na preferencyjnych warunkach? Nic bardziej mylnego. W tym roku na pewno udało Ci się znaleźć znacznie tańszą ofertę cenową i podjąłeś słuszną decyzję - zmieniasz ubezpieczyciela OC. Do pełni sukcesu brakuje Ci tylko wypełnić i dostarczyć dokument do wybranego przez Ciebie towarzystwa.
Nie jesteś jedynym kierowcą, który wierzył w to, że jego ubezpieczyciel jest najtańszy i przez lata kupował polisę OC bez sprawdzenia ofert konkurencyjnych firm. Zresztą, powodów dla których właściciele pojazdów nie chcą emigrować do innego towarzystwa, może być znacznie więcej. Na przykład sugerowanie się tym, że ich firma ma nienaganną opinię na rynku lub obawa przed skomplikowanymi formalnościami, związanymi ze zmianą ubezpieczyciela OC. Tymczasem na rynku OC wciąż trwa walka o klienta. Porzuć więc wszystkie wątpliwości i zdecyduj się na zmianę towarzystwa gdy tylko uda Ci się znaleźć korzystniejszą ofertę. Podpowiemy Ci, jakich formalności musisz wtedy dopełnić i kiedy będziesz mógł emigrować do nowej firmy. Wypowiedzenie umowy OC z pomocą jednego dokumentu

Zmiana ubezpieczyciela OC wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia na piśmie. Wystarczy w tym celu wypełnić jednostronicowy druk, który znajdziesz na stronie internetowej swojego towarzystwa. Możesz również posłużyć się generatorem wypowiedzenia OC lub napisać pismo odręcznie. Twój dokument musi zawierać : 

 1. Nazwę i adres zakładu ubezpieczeń 
  • Twoje dane : imię, nazwisko oraz adres (jeśli pojazd posiada współwłaściciela
  • numer polisy OC, która chcesz wypowiedzieć,
  • numer rejestracyjny i markę pojazdu,
  • informację o okresie obowiązywania polisy,
  • podpisy właściciela samochodu. (Należy tutaj zwrócić uwagę, że podpisy muszą być własnoręczne.)
 2. Wypowiedzenie umowy OC możesz dostarczyć na kilka sposobów : 
  • drogą mailową,
  • za pomocą zgłoszenia online (jeśli zakład ubezpieczeń daje taką możliwość)
  • składając wypełniony druk w oddziale firmy lub w biurze agenta Twojego towarzystwa,
  • pocztą polską - jeśli skorzystasz z ich usług, liczyć się będzie data nadania, a nie data dostarczenia dokumentu.Termin czyli coś o czym nie możesz zapomnieć przy zmianie ubezpieczyciela OC. 

Koniecznie pamiętaj o tym, że wypowiedzenie umowy OC musi zostać dostarczone do towarzystwa najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Wyjątek stanowi wspomniane wcześniej nadanie listu poleconego. Jeśli nie dostarczysz dokumentu w wymaganym terminie, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, umowa OC zostanie automatycznie przedłużona o kolejny rok (dotyczy to tylko umów całorocznych).

Automatyczne przedłużenie umowy nie wymaga jej kontynuacji i opłacania składki w całości. 

Masz możliwość wypowiedzenia OC już nie w określonym sztywno terminie, ale w dowolnym momencie. Ustawodawca stawia jednak pewne warunki:   
 • powinieneś posiadać ubezpieczenie OC zawarte na ten sam okres w innym towarzystwie,
 • masz obowiązek opłacenia składki za czas pozostawania pod ochroną ubezpieczyciela, licząc od dnia odnowienia polisy do dnia jej wypowiedzenia. 
Zmiana ubezpieczyciela OC w przypadku zakupu używanego samochodu


Rezygnacja z ubezpieczenia OC w danym towarzystwie nie dotyczy wyłącznie kierowców, którzy posiadają własną, całoroczną polisę. Również dobrze możesz kupić pojazd i otrzymać od poprzedniego właściciela obowiązująca umowę OC. Będziesz mógł wówczas zdecydować się na jej kontynuację - może to wymagać dopłaty składki - lub na zmianę ubezpieczyciela. Na podjecie decyzji, masz czas do końca obowiązywania umowy. 


Oczywiście, przypominamy, że w przypadku wypowiedzenia umowy OC powinieneś zadbać o zakup nowej polisy (pomiędzy ubezpieczeniem w poprzedniej i nowej firmie nie może być ani jednego dnia przerwy). Najlepiej jeśli przed złożeniem druku wypowiedzenia porównasz oferty OC wielu towarzystw. W ten sposób będziesz mógł kupić możliwie najtańszą polisę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inwestycję w samochód.